III. İSTANBUL KARBON ZİRVESİ

kapak

III. İstanbul Karbon Zirvesi, 14-15 Nisan tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kongre Merkezinde gerçekleşti. Etkinliğin açılışı, Siddarth Yadav, Filiz Karaosmanoğlu, Mehmet Karaca ve Hayri Baraçlı tarafından gerçekleştirildi.

Bu yıl, etkinliğin karbon ayak izinin hesaplanması ve nötrlenmesi sponsorluğunu üstlenip iki günde de etkinliğe ekibimiz katılım sağladı.

Gamze Çelikyılmaz Aydemir’in başkanlığında yürütülen “Türkiye’de Sera Gazı Emisyonu İzleme, Raporlama ve Doğrulama Sistemi: Engelleri Aşmak” oturumuna şirketimizin karbon yönetim müdürü, Engin Mert katıldı. Oturumda Tuğba İçmeli, Michael Gillenwater, M. Yavuz Sucu, Hande Sezer ve Bülent Cindil de konuşma yaptı.

Oturumda Engin Mert ve Hande Sezer ağırlıklı olarak “İzleme, Raporlama ve Doğrulama (MRV) Çimento Tesisleri Pilot Çalışmaları” isimli PMR projesinden edindikleri deneyimleri paylaştılar. Engin Mert konuşmasında tesis sınırlarının belirlenmesi, laboratuvarların kullanımı, karbonat analizini yapabilen Bakanlıktan yeterlilik almış laboratuarların olmaması, Emisyon Ticaret Sisteminin gelmesi durumunda emisyon üst sınırın belirlenmesi, belirsizlik değerlendirmeleri, klinker üretiminde Metot A ve B’nin kullanımı, faaliyet verilerinin kuru ve yaş bazda alınması konularının önemine dikkat çekti.

Engin Mert’in konuşmasının hemen ardından konuşmasına başlayan Hande Sezer ise izleme planlarının ve emisyon raporlarının hazırlanması konusunda tesislerin yalnızca bir kişiyi görevlendirmesi, hesaplama faktörlerinin (emisyon faktörü ve net kalorifik değerin) aynı kaynaktan alınması gerektiği konularına dikkat çekti. Hande Sezer konuşmasını izleme planının Bakanlıkça onaylanmış olmasının doğrulama sürecinde bir daha asla değişmeyeceği anlamına gelmediği mesajını vererek tamamladı.

resim 1resim-2

 

Author: İklim Şahin

Karbon Müdür Yardımcısı

Bir Cevap Yazın