Piyasa Temelli Emisyon Azaltım Mekanizmalarının Türkiye’ye Uygunluğunun Değerlendirilmesi Çalıştayı

IMG-20160607-WA0018

Piyasa Temelli Emisyon Mekanizmalarının Türkiye’ye uygunluğunun değerlendirilmesi çalıştayı, 2 Haziran 2016 tarihinde Demora Otel’de kamu ve özel sektörden gelen katılımcılar ile başarı ile tamamlanmıştır.

Bu projenin yürütücüleri: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı- Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü-İklim Değişikliği Dairesi Başkanlığı, PMR Türkiye ekibidir. Projenin gerçekleştiricileri ise Ricardo AEA, Ecofys ve Life Enerji uzmanlarıdır.

 

Proje kapsamında: karbon vergisi, enerji verimliliği ticareti, yenilenebilir enerji ticareti, sonuç odaklı finansman ve kapsamlı kredilendirme piyasa temelli  mekanizmalar incelenmektedir.

 

Piyasa Temelli Emisyon Azaltım Mekanizmalarının Türkiye’ye uygunluğunun değerlendirilmesi çalıştayının sabah oturumunda, piyasa temelli mekanizmalardan karbon vergisi, enerji verimliliği ticareti, yenilenebilir enerji ticareti, sonuç odaklı finansman ve kapsamlı kredilendirmeye yer verilmiş ve gelir kullanım seçenekleri tartışılarak Dünya’dan örnekler katılımcılar ile paylaşılmıştır. Öğlen oturumu ise; elektrik üretimi, sanayi, atık, ulaşım ve binalar gibi öncelikli olarak değerlendirilmesi gereken sektörler, Türkiye istatistikleri ile açıklanarak ve grup çalışmaları ile katılımcıları da dahil ederek etkili bir şekilde sonlandırılmıştır. Grup çalışmaları ile kamu ve özel sektör katılımcılarının görüş ve değerlendirmeleri sayesinde faydalı bilgiler elde edilmiştir.

Çalıştay süresince yapılan sunumlara, broşüre, örneklere ve geri bildirim formlarının İngilizce ve Türkçe versiyonlarına ulaşmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://www.csb.gov.tr/projeler/iklim/index.php?Sayfa=haberdetay&Id=63718

IMG-20160607-WA0016 IMG-20160607-WA0018 IMG-20160607-WA0017

Author: İklim Şahin

Karbon Müdür Yardımcısı

Bir Cevap Yazın