Güneş Enerjisi Santrali Projeleri Geliştirme Eğitimi

Ekran Resmi 2015-10-19 06.37.50

14-16 Ekim tarihleri arasında Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği Refah Fonu kapsamında Lif Enerji Ltd. Şti. (Lifenerji) tarafından Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasında (DTSO) “Güneş Enerjisi Santrali Projeleri Geliştirme eğitimi verilmiştir. Bu eğitimlerle Güneş enerji santralleri ve güneş enerjisi santrali projesi geliştirme konularında DTSO üyeleri, Belediyeler ve Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri,  ilgili kamu kurum ve kuruluşları personelleri, üniversite öğretim elemanları ve öğrencileri gibi çok geniş yelpazeli bir katılımcı kitlesine ulaşılmıştır.

Verilen eğitim 4 ana konuya odaklanmıştır. Bu konular;

1- İklim Değişikliği ve Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi

2- Güneş Enerjisi Santrali Projesi Başvurucu Süreci

3- Güneş Enerjisi Santrali Başvurularının Değerlendirilmesi, Çağrı Mektubu, Bağlantı Anlaşması ve Tesisin Üretime Geçmesi

4- Proje Maliyet Kalemleri ve Giderleri

Eğitim birinci konusu olan “İklim Değişikliği ve Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi” sunumunda iklim değişikliğinin önemine dikkat çekilerek iklim değişikliği etkilerinin azaltımında güneş enerjisinin önemine ve gerekliliği vurgu yapılmıştır.

Eğitim ikinci sunumunda “Güneş Enerjisi Santrali Projesi Başvurucu Süreci”ne ayrılmıştır. Bu bölümde kimlerin lisanssız güneş enerjisi santrali başvurusu yapabileceğinden başlanarak bu başvurucu sürecinde takip edilmesi gereken adımlar detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Başvurucu sürecinde temin edilmesi gereken belgelere detaylı olarak değinilerek ve bu başvurucu sürecinde hem çatı tipi hem de arazi tipi projelerde dikkat edilmesi gereken hususlar ele alınmıştır.

Eğitimin üçüncü bölümü “Güneş Enerjisi Santrali Başvurularının Değerlendirilmesi, Çağrı Mektubu, Bağlantı Anlaşması ve Tesisin Üretime Geçmesi”ne ayrılmıştır. Bu sunumda başvuru sürecinin tamamlanmasından sonra gelen başvuruların derlenmesi ve değerlendirilmesi adımlarında yer alan kurallar ele alınmıştır. Ayrıca eğitimin bu kısmında yapılan başvurunun kabulünün ardından yatırımcıyı bekleyen diğer adımlar: çağrı mektubunun alınması, bağlantı ve sistem kullanım anlaşmasının imzalanması, üretim tesisinin devreye alınmasına yer verilmiştir.

Eğitimin son bölümünde ise “Proje Maliyet Kalemleri ve Giderleri”ne yer verilmiştir. Bu bölümde yatırım maliyetlerinden, işletme giderlerinden ve gelirlerinden, projelerde kredi kullanımından, faydalanabilecek desteklerden ve son olarak sigorta koşullarından bahsedilmiştir. Aynı zamanda çeşitli örneklerle farklı kapasitedeki çatı tipi ve arazi tipi güneş enerjisi projelerinin finansal analizleri yapılmıştır.

 

Ekran Resmi 2015-10-19 06.37.50Ekran Resmi 2015-10-19 06.32.04Ekran Resmi 2015-10-19 06.32.21Ekran Resmi 2015-10-19 06.32.51Ekran Resmi 2015-10-19 06.33.21Ekran Resmi 2015-10-19 06.33.09

Author: Fırat Ezin

1 Comment

  1. […] Güneş Enerjisi Santrali Projeleri Geliştirme Eğitimi Yorum Yapılmamış | 19 Ekim 2015 […]

Bir Cevap Yazın